|
|
|
|
|
Sprintermästaren 4-åringar
Sprintermästaren Kat-B År | Häst
| tid | Far | Mor | Kusk
| | | Uppfödare
| Ägare | Tränare |
| | |
2021 | Don Rafael P.D. | 1,50,8a | Ernst Ronaldo
| Medina | Wilma Bertsson | |
| Amanda Zetterqvist | Wilma Bertsson
| Wilma Bertsson | |
| | 2020 | Tirana
| 1,56,2a | Tyson II | Kålmans Primavara | Thelma Eldh | | | J.A o G Ahlblom | | Thelma Eldh |
| Thelma Eldh | | | | | | 2019 | Vikas Rocella
| 1,56,5 a | Ernst Ronaldo | Celektra |
Emma Fahlström | | | Lisbeth Nilsson Borg | Anette Fahlström | Anette Fahlström | | | | 2018 | Jas Gripen | 2,00,7
a | Jagga Ess | Töa | PaulaChristensson | | | Ingela Johansson
| Louise Christensson | PaulaChristensson |
| | |
2017 | SkottsToddy Out | 2,04,2 a | Manicken
| Ljungens Tindra | Hannah Gustavsson |
| | Anne Olsson | Anne Olsson
| Hannah Gustavsson | |
| | 2016 | L.A.
Knock Out | 1,50,7 | Tyson II | Kålmans Pärla
| Hannah Gustavsson | |
| Anna Manberger | Hannah Gustavsson | Hannah Gustavsson |
| Hannah Gustavsson | |
| |
| 2015 | Come Clarity | 1,50,9 a | Ernst Ronaldo | Kålmans Pärla | Hannah Gustavsson |
| | Angelica Holmqvist
| Therese Bjurman | Hannah Gustavsson |
| | |
2014 | Inställt | |
| | |
| | |
| 2013 | Eragon | 2,02,3 a | Parat | Delta Dar | Isabelle Hyllden | | | Isabelle Hyllden | Isabelle Hyllden | Isabelle Hyllden | |
| | 2012
| Miniatyr | 1,52,2 a | Tyson II |
Hults Minita | Natalie Norlander | | | Margareta Vikner | Natalie Norlander | Natalie Norlander | |
| | 2011 | Cupido
| 1,59,6 a | Ernst Ronaldo | Nike N | Josefin Öman | | |
Stall Langes | Benny Östman | Josefin Öman | | | | 2010 | Hwitstjärna | 1,53,7
| Skotte | Nemesis | Jenny Malmqvist |
| | Stall Langes |
Benny Östman | Jenny Malmqvist |
| | |
2009 | Fantom | 1,53,3 | Polar |
Rip Filippa | Jenny Malmqvist | |
| Carolin Johansson | Carolin Johansson
| Carolin Johansson | |
| | 2008 | Zlatan Nick
| 1,52,4 | Tyson II | Cloetta |
Johanna Luks | | | J o J Olofsson, A Björkqvist | J o J Olofsson | Julia Olofsson | | | | 2007 | Ramona Ernst | 1,50,9
| Tyson II | Regitze Ernst | Janina V Seppälä | | | Stuteri
Ernst | Anna Manberger | Jimmi Seppälä | | | |
2006 | Tuffing | 1,57,3 |
Tyson II | Sundbys Tuva | Michelle Ingerstad | | | ACL Stuteri |
Stall Julmyra | Justus Ingerstad | | | | 2005
| Petro | 1,56,0 | Polar |
Komette | Hannah Lähdekorpi | | | M o M Thomsson | M o M Thomsson |
Hannah Lähdekorpi | | |
| 2004 | Ernst Ronaldo
| 1,57,1 | Skotte | Regatta |
Therese Nson Borg | | | Stuteri Ernst | Vika Stuteri | Lisbeth Nson Borg |
| |
| 2003 | Celine | 1,59,7 | Junisorken | Cesita | Lotta Nilsson | | | Jeanette Eriksson | Lotta Nilsson | Helen Samson | |
| | 2002
| Lill-Snyggen | 1,59,7 | Granit |
Plupp | Sandra Svensson | | | M Strand o S Carlsson | Anna Svensson |
Anna Svensson | | | | 2001 | Kettlas | 2,02,4 | Niklas II | Ketteli | Sofia
Landau | | |
Henrik Andersen | Sofia Landau | Ingela Olsson | | | |
2000 | Ernst Rolf | 1,53,7 |
Niklas II | Regatta | Anette Lorenzon | | | Stuteri Ernst |
Anneli Östman | Anette Lorenzon | | | | 1999
| Tyson II | 1,59,5 | Vagabond |
Jarette | Anette Lorenzon | | | M o M Thomsson | J-E Magnusson |
Anette Lorenzon | | | | 1998 | Kördes Ej
| | | |
| | |
| 1997 | Darius Roll | 2,03,9 | Vagabond | Sindy | Signe
Håkansson | | | Peter Johansson Stuteri Roll | Stuteri Dar | Signe Håkansson |
|
|
|
|
|
|
|